This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Want to support this website? Click here and buy hosting plan!

Twoja pierwsza wyprawa rowerowa: Wstęp

To pierwszy z serii poradników na temat przygotowania się do pierwszej wyprawy rowerem. Poradnik szczególnie przyda się osobą planującym swoj pierwszy dłuższy wypad rowerem.

 

 

 

 

 Ale myślę, że doświadczeni podróżnicy też znajdą tutaj coś nowego. Poradnik podzielę na 5-6 części, takich jak np. przygotowanie sprzętu, baza noclegowa czy pakowanie. Podzielenie na części pozwoli mi na dokładne omówienie każdego z zagadnień. Poradnik oprę głównie o własne doświadczenie, może nie jest ono szczególnie duże, ale myślę, że wystarczające by taki poradnik napisać. Kolejne części poradnika będą się ukazywać co około 2-3 tygodnie. W tej części skupimy się na przygotowaniu fizycznym, jeszcze zanim zaczniemy kompletować sprzęt i planować nasz cel podróży. Ta część ma ostudzić twój zapał i uzmysłowić, że przygotowanie fizyczne decyduję o tym czy wyprawa się uda lub nie. 

Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie znajdziesz tutaj cudownego planu treningowe, nie o to chodzi. Jeśli jeździsz na rowerze już od jakiegoś czasu, jeździsz cały rok, również zimą, masz ułatwione zadanie. Będziesz posiadał coś co możemy nazwać "bazą" do budowania formy na twoją pierwszą wyprawę rowerową! Od tego jaką podróż zaplanujesz, jaka ona będzie długa i w jakie tereny się zapuścisz, od tego będzie zależała twoja praca nad bazą pod wyprawę.  Jeśli wyprawa rowerowa będzie się znacząco różnic od twojego aktualnego stylu jazdy  np. dziennie chcesz pokonywać po 100 km, a dotychczas regularnie jeździsz po 50-70 km jednorazowo min. 3 razy w tygodniu, to przygotowanie fizyczne pod kątem wyprawy radził bym zacząć 3-4 miesiące wcześniej. 
30 km różnicy miedzy 70, a 100 km to w zasadzie nie dużo prawda? Mogłoby się tak wydawać, trzeba jednak pamiętać, że jadąc na wyprawę będziesz dysponował znacznie cięższym rowerem. Nie dość, że pokonanie 100 km zajmie więcej czasu, to i będzie ono bardziej wymagające fizyczne. Rada jest bajecznie prosta. Twoje przygotowanie fizyczne pod kątem wyprawy powinno wyglądać w ten sposób, że stopniowo z tygodnia na tydzień jeździsz coraz więcej oraz pokonujesz dziennie dłuższe dystanse. Jeśli w tygodniu pracujesz, wykorzystaj weekendy na dłuższe treningi, sobota np. 80 km, niedziela 100 km, w tygodniu trochę odpocznij od roweru, jeździj krótsze dystanse, by w weekend znowu dowalić do pieca. Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku by nie przeforsować organizmu, budowanie formy na wyprawę musi być stopniowe i musi potrwać. Podczas wyprawy będziesz robił dwie rzeczy: jechał i odpoczywał. Oprócz budowania tężyzny fizycznej podczas takich długich treningów nauczysz się też co jeść i pić oraz kiedy odpoczywać i ile, a biorąc pod uwagę, że będziesz dziennie po 6 do 10 godzin w trasie to zdobyte doświadczenie okaże się naprawdę cenne! Dla wytrwałych można dorzucić jeszcze np. jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Na treningu bądź przygotowany na deszcz i jeśli zacznie padać to nie zawracaj! Podczas wypraw najczęściej trzeba jechać bez względu na pogodę, pewnie będziesz jedynym rowerzystą tego dnia na drodze, ale Ty musisz jechać dalej! :) 

Jeśli natomiast nie do końca jesteś z rowerem za pan brat, ale marzy Ci się wyprawa rowerowa, chciałbym ostudzić twój zapał, przygotowanie zajmie Ci sporo czasu. Przy założeniu, że teraz miesięcznie robisz 0 km na rowerze, myślę, że przynajmniej 6-7 miesięcy. I pewnie zaczniesz na wiosnę, więc na swoją pierwszą wyprawę radziłbym pojechać w przyszłym roku. Być może, ktoś popuka się w głowę i pomyśli "bzdura, ja nie dam rady?", no ale tak jest niestety. Niestety nie da się od tak, wsiąść na rower i pojechać w Polskę. 

on 02 luty 2020