Lampki rowerowe - na co zwrócić uwage przy zakupie.

Jesień w pełni. To dobry moment by zadbać o naszą widoczność na drodze. Zestaw dobrych lampek rowerowych pozwoli nam nie tylko na dojechanie po zmroku do domu, ale także być widocznym w niepogodę. Podpowiadam na co zwrócić uwagę przy zakupie lampek rowerowych.

 

 

 


Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampki przedniej?


- Moc lampki - wiadomo, najważniejszy parametr każdej lampki to moc z jaką świeci, tutaj producenci podają różne wartości i można się zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi...? Jedna lampka ma 150 LUXów, a ta druga, ma 1200 lumenów. Która lepsza? Tam gdzie wartość jest większa? Bo jedna ma 1200, a druga tylko 150? Nie koniecznie. 
Lumeny - to moc jaką potrafi wygenerować żarówka lub dioda lampki.
Luxy - to moc światła diody lub żarówki odbitego od lustra lampki, padająca na oświetlaną płaszczyznę.
Jeśli mamy wybrać jakąś wartość dla której mamy się kierować przy wyborze, lepiej jakby to były luxy, bo ta wartość najlepiej opisuje jakiej mocy światło lampa finalnie rzuca na asfalt. 
- Zasilanie - kolejną istotną sprawą jest źródło zasilania lampki, wyróżniamy tutaj dwie metody, przez baterie AA lub AAA oraz zasilanie z wbudowanego akumulatora ładowanego przez USB. Obie metody mają swoje plusy i minusy. Akumulatorek ładowany przez USB ma często większą pojemność oraz mniejsze wymiary przez co lampka jest nieco mniejsza. Największym plusem zasilania bateryjnego jest to, że możemy wymienić baterie na inne jeśli te się rozładują w trakcie jazdy. 
- System montażu - mamy dwa patenty jakie producenci stosują, jednym z nich jest tradycyjnie mocowanie na kierownicy za pomocą obejmy i zatrzasku. Jest to solidne i pewne połączenie z kierownicą. Drugi to sposób mocowania za pomocą o-ringów, gumek które przyczepia się do lampki. Jeśli gumka jest dobrze dobrana będzie trzymać równie dobrze, ale na większych nie równościach może lampka nam się przesuwać. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamocowania w każdym miejscu na kierownicy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampki tylnej?

 Tutaj sprawa jest trochę łatwiejsza, lampka tylna ma tylko sygnalizować naszą obecność na drodze, nie musi jej oświetlać. 

- Kąt pod jakim widoczne jest światło lampki - 180 stopni powinno być tutaj standardem.
- Dioda led, która jest zamontowana w lampce, często więcej niż jedna, warto, żeby to były mocne diody typu Super Bright. Lampki ze zwykłymi diodami, które kosztują często do 10 zł  na starcie sobie darujmy, ich światło jest słabe nawet po zmroku.
- Zasilanie podobnie jak w lampkach przednich, mamy podział na baterie i wbudowane akumulatorki. Zasada działania jest ta sama.
- System montażu, tutaj decydują osobiste preferencje.

To podstawowe parametry na, które zwróćmy uwagę przy zakupie, ale jak w każdej dziedzinie i tutaj producenci prześcigają się w dodawaniu różnych "ficzerów" takich jak lasery wskazujące nasz pas jazdy, czy też czujników zmierzchu. 

 Na koniec kilka praktycznych rad:
- Jeżdżąc po zmroku poza terenem zabudowanym jedz środkiem pasa, szczególnie w lasach. Sarna tylko czeka, żeby wbiec Ci pod koła :)
- Poprawnie ustaw przednią lampkę, żeby nie oślepiać innych.
- Zawsze mniej przy sobie zapasowe baterie.
- Nie ma sensu używania tylnej lampki w dzień, jest ona nie widoczna, lepiej sprawdzi się rzucająca w oczy koszulka.
- Jeśli nie masz z tyłu lampki, a zaskoczy Cię zmrok, włącz latarkę w smartfonie i wrzuć do tylnej kieszonki koszulki tak by była skierowana na zewnątrz, oznaczy to trochę twoją pozycje na drodze - to nic, że białym światłem
- Lampki to nie wszystko, zadbaj o to by mieć na sobie odblaskowe elementy.
- Nigdy nie zakładaj czerwonej lampki na przód! Nie rozumiem co kieruję ludzi, którzy tak robią... Chyba chęć śmierci. 

 

on 10 listopad 2019